W dniach od 9 do 11 czerwca grupa animatorów wraz z księdzem Mariuszem oraz klerykiem Adrianem wybrała się do Poznania, aby uczcić 75 rocznice śmierci Bł. Piątki Poznańskiej. Był to niesamowity czas spędzony na poznawaniu historii Błogosławionych Wychowanków Oratorium: Edwarda Kazimierskiego, Czesława Jóźwika, Franciszka Kęsego, Edwarda Kinika oraz Jarogniewa Wojciechowskiego.

 

Po przybyciu na miejsce i pozostawieniu swoich bagaży, od razu udaliśmy się na ulicę Wroniecką 9, przy której znajdowało się Oratorium, do którego uczęszczali chłopcy.  Weszliśmy do budynku gdzie czekało na nas wiele atrakcji – zwiedzaliśmy je poprzez cztery filary Oratorium: kościół, szkołę, dom i podwórko. Najpierw w kościele wysłuchaliśmy kilku słów o chłopcach, śpiewaliśmy, modliliśmy się i każdy napisał „Gryps do Nieba”, które to w specjalnej skrzynce zostały złożone w procesji z darami podczas niedzielnej Mszy świętej. Mogliśmy ułożyć puzzle przedstawiające zdjęcia Piątki oraz odszyfrować dziennik Edy Kazimierskiego, co nie było takie proste jak mogło się wydawać. Następnie wyszliśmy na boisko, na którym czekała na nas również ciekawa zabawa. Zostaliśmy podzieleni na kilka drużyn. Naszym zadaniem było napompowanie balonów, które zawierały tajemnicze karteczki, przebić je siadając na nich a następnie w wiadrze pełnym wody znaleźć 12 groszy.  Okazało się, że to były części listów napisanych przez chłopców do swoich rodzin.  Po zjedzeniu kanapek z marmoladą i wypiciu kompotu malinowego, udaliśmy się z powrotem do szkoły, gdzie mieliśmy okazję zjeść kolację, wspólnie tańczyć z młodzieżą z całej Polski oraz uczestniczyć w Modlitwach wieczornych – czuwaniu z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty.

Drugi dzień rozpoczął się od porannej modlitwy oraz śniadania. Przed Mszą, na którą został zaproszony ksiądz Generał Ángel Fernández Artime i cała Rodzina Salezjańska, mieliśmy okazję obejrzeć piękną scenkę w wykonaniu Nowicjuszy salezjańskich, premierę filmu poświęconego Błogosławionej Piątce. Po uroczystej Eucharystii, zjedliśmy obiad, wysłuchaliśmy fragmentu koncertu  zespołów Contra Mundum i Forteca, następnie odwiedziliśmy Fort VII - Obóz Koncentracyjny pierwszy w Polsce, w którym byli na początku przetrzymywani i torturowani Wychowankowie Oratorium. To pełne mroku, cierpienia i ludzkiej krwi miejsce, ukazało nam jak straszne musiało być życie w Polsce podczas II wojny. Pogrążeni w zadumie, udaliśmy się na mały spacer po Starym Mieście. Z powrotem powróciliśmy do Fortu, gdzie miało odbyć się Słówko na dobranoc. Obejrzeliśmy tam bardzo wzruszające przedstawienie pokazujące pobyt Piątki w różnych obozach koncentracyjnych w wykonaniu Teatru „Bez Nazwy” z Łodzi i przeszliśmy w ciszy przez Fort na słówko księdza Generała. Po zakończeniu modlitw wróciliśmy do szkoły.

Trzeci dzień upłynął bardzo szybko. Po śniadaniu wszyscy mieliśmy udać się na Stary Rynek, z którego miały zacząć się krótka Ewangelizacja uliczna i Marsz Radości na ul. Wroniecką. Śpiewając, klaszcząc i z szerokimi uśmiechami na twarzach, przeszliśmy trasę prowadzącą do kościoła, gdzie odbyła się Msza można powiedzieć, że pożegnalna. Po Eucharystii, wszyscy zgromadziliśmy się na podwórku przy Oratorium gdzie świetnie się bawiliśmy. Wspólne tańczenie, śpiewanie sprawiło, że z dobrymi humorami udaliśmy się w drogę powrotną do Sokołowa Podlaskiego.

Ale to jeszcze nie koniec – w drodze powrotnej zajechaliśmy do Lądu n/ Wartą, gdzie doskonale znany nam w Sokołowie kl. Jacek Banasiuk oprowadził nas po Pocystrerskim Klasztorze i tamtejszym Oratorium.

Przez ten weekend poznaliśmy bliżej niesamowitą historię Poznańskiej Piątki, którzy przez cały swój pobyt w obozach koncentracyjnych nie tracili wiary w to, że kiedyś znowu będą wolni. Mimo tak ciężkich tortur starali się czerpać radość z życia i pocieszać współwięźniów. Każdy z nas na pewno nie żałuje spędzonego czasu w Poznaniu.

Ponadto zapraszamy do obejrzenia klipu WSDTS z Krakowa promującego Piątkę:

Piosenki zespołu Bosco Bandits Beats:

Dobrze znanej nam piosenki Zespołu New Day w nowym składzie i nowej odsłonie z udziałem ks. Kuby Bartczaka:

Zgłębienia informacji o tych wspaniałych chłopakach ze strony i nowszej strony (gdzie są już filmiki i pewnie pojawią się zdjęcia i inne) oraz fanpejdza

Dla fanów zielonego robocika (na ogryzki nie znalazłem) polecamy zainstalowanie przydatnej aplikacji :)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 głos)